Siirry sisältöön

Teatteriyhteistyö

Suomessa on paljon soveltavan teatteritaiteen tekijöitä, joiden kanssa oppilaitokset ja yhteisöt voivat tehdä yhteistyötä.

Soveltavan teatterin harjoitteiden avulla synnytetään turvallinen tila kohdata haastavia tilanteita. Menetelmät toimivat yhtenä väylänä kommunikaation ja ymmärryksen lisäämisessä. Soveltavan teatterin keinoin voidaan esimerkiksi kohdata ja käsitellä tunteita, tukea ryhmähenkeä tai yhdessä tarkastella ryhmästä itsestään lähteviä teemoja.

Näiltä sivuilta löydät alueesi soveltavan teatterin tekijöiden yhteystietoja. Moni teatteriryhmistä toimii sopimuksesta myös kotikuntansa ulkopuolella.

Ota rohkeasti yhteyttä soveltavan teatterin ammattilaisiin!

Mitä näyttämötaiteen ammattilainen voi tuoda työpajoihin

Keho ja tunteet ovat näyttelijän työtovereita

Lukemattomissa arkisissa tilanteissa tarvitaan taitoa kuunnella omaa kehoa ja rajata, mitä missäkin hetkessä on valmis antamaan itsestä toisille ihmisille. Näyttelijä työskentelee näiden taitojen parissa konkreettisesti, ja siksi hänellä on taito tunnistaa kehonkäyttöön liittyviä esteitä ja haasteita sekä jakaa keinoja työskennellä näiden kanssa. 

Näyttelijä työskentelee kehollaan ja kehonsa kanssa jatkuvasti. Tekipä näyttelijä millaisia töitä tai millaisia rooleja tahansa, omista nahoistaan hän ei pääse. Näyttelijän keho on jokaisena työpäivänä katseen kohteena. Kehon tuottamaa rytmiä, liikettä, ääntä ja tunnelmaa tarkastellaan ja varioidaan, tutkitaan, tulkitaan ja vaivataan tunteja päivässä.  

Työssä tunteet tavalla tai toisella kulkevat näyttelijän kehon kautta tullessaan ilmaistuiksi. Tukeakseen omaa hyvinvointiaan näyttelijät harjoittelevat käyttämään välineitä, joilla voi kääntyä omaan sisätilaansa ja kuunnella, millaisia tunteita hänessä itsessään liikkuu. Ne ovat eri asia kuin roolihenkilön tunteet, joita näyttelijä työskennellessään näyttämöllä ilmaisee. 

Sisätilan ja sosiaalisen tilan rajankäyntiä tapahtuu paljon muuallakin kuin näyttelijäntyössä. Useinhan ihmiset arkisissa sosiaalisissa tilanteissa ilmaisevat aivan eri asioita kuin mitä he sisuksissaan kokevat. Silloinkin on hyväksi osata tunnistaa ja antaa aikaa niille tunteille, joita todella tuntee.  

Pohjois-Suomi

JoJo – Oulun Tanssin Keskus

www.jojo.fi

Isokatu 16 C 20, 90100 Oulu

Toimialue: koko Suomi

Toiminnanjohtaja Helena Lindqvist
helena.lindqvist@jojo.fi, p. 050 464 4880

Tuottaja Mira Kolanen
mira.kolanen@jojo.fi, p. 050 585 3906

Yleisötyöntekijä Leea Alatalo
leea.alatalo@jojo.fi, p. 040 015 1152


Oulun teatteri

www.oulunteatteri.fi

PL 5, 90015 Oulun kaupunki
teatteri@oulunteatteri.fi

Toimialue: sopimuksen mukaan

Anna Luonuansuu
anna.luonuansuu@oulunteatteri.fi


Piste Kollektiivi (Monitaideyhdistys Piste ry)

www.pistekollektiivi.fi
instagram.com/pistekollektiivi
facebook.com/pistekollektiivi

Lapinkävijäntie 1, Rovaniemi

Toimialue: sopimuksen mukaan

pistery@gmail.com


Rovaniemen Teatteri – Lapin alueteatteri

www.rovaniementeatteri.fi

Jorma Eton tie 8 A, Rovaniemi

Toimialue: sopimuksen mukaan

Henna Linne
henna.linne@rovaniementeatteri.fi, p. 040 089 3329

Itä-Suomi

Mikkelin teatteri

www.mikkelinteatteri.fi

Savilahdenkatu 11, 50100 Mikkeli

Toimialueet: Etelä-Savo ja Etelä-Karjala

Teatterikuraattori FIA, Mikkeli ja Lappeenranta
Jimmy Asikainen
jimmy.asikainen@mikkelinteatteri.fi /
jimmy.asikainen@gmail.com, p. 040 831 7107
linkedin/jimmyasikainenmliteatteri


Itä-Suomen tanssin aluekeskus (ITAK)

Suokatu 42/2, 70110 Kuopio
itak@itak.fi

Toimialue: Itä-Suomi

Fanniina Tuomola
fanniina.tuomola@itak.fi, p. 050 581 6300


Kajaanin kaupunginteatterin näyttelijäyhdistys

Pohjolankatu 13, 87100 Kajaani

Toimialue: Kajaani ja lähiseutu

Vera Veiskola
vera.veiskola@gmail.com, p. 040 846 1820


Kulttura – Kainuun lasten ja nuorten kulttuurikeskus

Koskikatu 4 B, 87200 Kajaani
info@kulttura.fi

Toimialue: Kajaani ja lähiseutu

Roosa Yrjölä
p. 040 146 8274


Vaara-kollektiivi

Sammonkatu 7B, 87100 Kajaani
vaarakollektiivi@gmail.com

Toimialue: Kajaani ja lähiseutu

Veikko Leinonen
p. 050 570 6577

Länsi-Suomi

Freelancer

Janita Hakanen

janita.hakanen@gmail.com, p. 050 569 1587
https://www.thinglink.com/scene/1609286699995627523

Tuomiokirkonkatu 1 A 22, 31000 Tampere

Toimialue: koko Suomi


Kokkolan kaupunginteatteri

www.kokkolanteatteri.fi

Torikatu 48, 67100 Kokkola
lipunmyynti@kokkolanteatteri.fi

Toimialue: koko Suomi

Esko Tynkkynen
esko.tynkkynen@kokkolanteatteri.fi, p. 044 780 9205


Kulttuurivaltakunta osk.

www.kulttuurivaltakunta.fi
www.teatterimundo.fi

Nunnankatu 4, Turun Taiteen talo, E-rakennus, 3 krs., Turku
kulttuurivaltakunta@gmail.com

Toimialue: Varsinais-Suomi ja Uusimaa


Kuulumo ky

www.kuulumo.fi

Pitkänsillankatu 1–3 A, 67100 Kokkola

Toimialue: koko Suomi

Anni-Veera Aitolehti
anni-veera@kuulumo.fi, p. 050 910 3122


Matkateatteri

www.matkateatteri.fi

matkateatteri@gmail.com

Toimialue: koko Suomi

Taiteellinen johtaja
Johanna Parkkinen
p. 040 572 1486

Taiteellinen johtaja
Mirkka Maarajärvi


Nukketeatteritaiteilija (freelancer)

Anna-Maria Vänskä

annamaria.vanska@gmail.com, p. 050 910 6694
Vänrikinkatu 2 B 28, 20500 Turku

Toimialue: Varsinais-Suomi ja Uusimaa


Nuorten taidetyöpaja

www.jyvaskyla.fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/nuoriso/toiminta/nuorten-taidetyopaja

Matarankatu 6, 40100 Jyväskylä
tanja.drabczyk@jkl.fi, p. 050 448 1716

Toimiala: koko Suomi


Freelancer-taiteilija Tanja Drabczyk

tanja.drabczyk@gmail.com,p. 040 700 7543
Toimelantie 2 as. 2, 40900 Säynätsalo


Rakastajat-teatteri

www.rakastajat.fi

Pohjoisranta 11, 28100 Pori
info@rakastajat.fi

Angelika Meusel
angelika@rakastajat.fi, p. 044 593 3414

Elina Izarra
elina.izarra@gmail.com, p. 041 5488 330


Tampereen tarinateatteri

www.tampereentarinateatteri.fi

info@tampereentarinateatteri.fi

Keikkatiedustelut joko sähköpostitse tai verkkosivuiltamme löytyvällä lomakkeella.


Tampereen Teatteri

www.tampereenteatteri.fi

Keskustori 2, 33100 Tampere

Toimialue: selvitetään tapauskohtaisesti

Tiedottaja, yleisötyö Neili Koivuniemi
neili.koivuniemi@tampereenteatteri.fi

Hankekoordinaattori ja -tuottaja Arttu Haapalainen
arttu.haapalainen@tampereenteatteri.fi


Tanssiteatteri Eri

www.eri.fi

Yliopistonkatu 7, 20100 Turku
info@eri.fi

Toimialue: koko Suomi

Eeva Soini
eeva.soini@eri.fi


Tanssiteatteri MD

www.tanssiteatterimd.fi

Hämeenkatu 25, Tampere
liput@tanssiteatterimd.fi

Paula Haajanen:
paula.haajanen@tanssiteatterimd.fi, p. 050 550 7019


Tarinateatteri Raakku

Tampere

Toimialue: Etelä- ja Keski-Suomi

Teatteriyhdistyksen puheenjohtaja Aila Aho
aila.aho@pp2.inet.fi, p. 040 706 6163


Tarinateatteri Vox ry

www.tarinateatterivox.fi

Tampere
info@tarinateatterivox.fi

Toimialue: Tampereen ja Helsingin seutu


Teatteri-ilmaisun ohjaaja (freelancer)

Satu-Lotta Pitko

satulotta.pitko@gmail.com, p. 040 717 8081
Kakolankatu 3 B 21, 20100 Turku

Toimialue: koko Suomi


Teatteri-ilmaisun ohjaaja

Suvi Aarrekari

suvi.aarrekari@gmail.com, p. 040 736 0037

Toimialue: Turku


Teatterikone osk. – Kulttuuritalo Villa Rana

www.teatterikone.fi

Seminaarinkatu 13, 40100 Jyväskylä
teatterikone@teatterikone.fi

Toimialue: Jyväskylän ja Keski-Suomen alue

Kulttuurituottajaopiskelija Laura-Kaisa Eteläaho
laura@teatterikone.fi, p. 044 085 6451, p. 045 231 9246


Wasa teater

Kyrkoesplanaden 16, 65100 VASA
p. (06) 3209 300
info@wasateater.fi

Teatterin opettaja, luennoitsija, tutkijaopiskelija Nina Dahl-Tallgren
nina.dahl-tallgren@wasateater.fi, p. 050 5850903


Äänekosken teatteri – Äänekosken Teatterin Varjolapset

https://www.facebook.com/varjolapset/

Kalevankatu 2, Äänekoski

Toimialue: Keski-Suomi

Freelancer Pilvi Honka
pilvi.honka@gmail.com, p. 044 3646 546

Etelä-Suomi

Draamapedagogi, Meisner-näyttelijä, luokanopettaja

Laura Ala-Ruona

www.lauraalaruona.com

Järvenpää

contact@lauraalaruona.com, p. 044 561 2610

Toimialue: koko Suomi

Toimin kouluttajana kouluikäisille sekä aikuisille työyhteisöissä.

Erityisosaaminen: forumteatteri, prosessidraama ja soveltavan draaman tekniikat.


Freelancer

Manu Havisalmi

Kirkkotie 5, 46860 Kouvola
manu.havisalmi@gmail.com, p. 045 143 8895

Toimialue: koko Suomi


Kulttuurikeskus PiiPoo

www.kulttuuripiipoo.fi

Ideaparkinkatu 4, 37570 Lempäälä
piipoo@kulttuuripiipoo.fi

Toimialue: koko Suomi

Tuottaja Salla Heikkinen
salla.heikkinen@kulttuuripiipoo.fi, p. 044 065 2021

Toiminnanjohtaja Pilvi Kuitu
pilvi.kuitu@kulttuuripiipoo.fi, p. 040 043 3722


Lahden kaupunginteatteri

www.lahdenkaupunginteatteri.fi/yleisotyo/kouluyhteistyo/
Kirkkokatu 14, 15140 Lahti

Toimialue: Lahti

Draamapedagogi Anna-Riitta Partanen
anna-riitta.partanen@edu.lahti.fi, p. 044 416 4397


Toimintavoima oy

www.toimintavoima.fi

Taideruukki, Kyminväylä 2, 45720 Kuusankoski

Toimialue: Kymenlaakso ja Kouvola sekä muu Suomi

Piia Kleimola
piia.kleimola@toimintavoima.fi, p. 040 548 8016

Pääkaupunkiseutu

Aikataide

Pirre Toikkanen
pirre.toikkanen@gmail.com, p. 040 596 5406

Kauppamiehentie 1, 02200 Espoo

www.Aikataide.com

Toimialue: koko Suomi


Circus Maximus

www.circusmaximus.fi

PL 842, 00101 Helsinki
info@circusmaximus.fi


Cirko – Uuden Sirkuksen Keskus

www.cirko.fi

Kaasutehtaankatu 1/4, 00540 Helsinki

Toimialue: koko Suomi

Tarjoaa soveltavaa sirkusta.

Jarkko Lehmus
jarkko.lehmus@cirko.fi, p. 044 732 1150


Espoon Kaupunginteatteri

www.espoonteatteri.fi

Revontulentie 8, Espoo
info@espoonteatteri.fi
p. 09 439 3550

Toimialue: pääkaupunkiseutu                                    

Teatterikuraattori Julia Pajunen
julia.pajunen@espoonteatteri.fi, p. 050 411 5936


Esittävän taiteen kollektiivi Paraabeli

www.paraabeli.fi

Helsinki
info@paraabeli.fi

Toimialue: koko Suomi

Iiris Autio
iiris.autio@paraabeli.fi, p. 040 538 7759

Matti Halén
matti.halen@paraabeli.fi, p. 040 590 7845


Esitystaiteen seura

www.esitys.fi

Kaasutehtaankatu 1/33, 00540 Helsinki
info@esitys.fi

Toimialue: koko Suomi

Tuottaja Sonja Korkman
p. 044 725 7700


Freelancer

Anne-Mari Jokinen

a-m.jokinen@hotmail.com, p. 044 501 3503
Säveltie 1–3 n 147, 00720 Helsinki

Toimialue: koko Suomi


Freelancer

Jonna Wikström

www.jonnawikstrom.fi
jonna.wikstrom@welho.com, p. 050 538 4177
Untamontie 4 D 22, 00610 Helsinki

Toimialue: koko Suomi


Helsingin seurakuntayhtymä

Kolmas linja 22, 00530 Helsinki

TIO/Oppilaitospappi Sanna Uusitalo
sanna.uusitalo@evl.fi

Toimialue: Helsinki


Helsingin Kaupunginteatterin yleisötyö

www.hkt.fi/yleisotyo

Ensi linja 2, 00530 Helsinki
yleisotyo@hkt.fi

Toimialue: pääkaupunkiseutu

Jenny Jumppanen
jenny.jumppanen@hkt.fi, p. 040 652 9932


KokoTeatteri

www.kokoteatteri.fi

Hämeentie 3, Helsinki
toimisto@kokoteatteri.fi
p. 050 321 9919

Toimialue: koko Suomi

Jenni Hoppi
jenni@kokoteatteri.fi


Q-teatteri

www.q-teatteri.fi
www.q-teatteri.fi/tarinateatteri-hyva-katilo

Tunturikatu 16 C, 00100 Helsinki

Toimialue: koko Suomi

Ohjaaja Jaana Taskinen
jaana.taskinen@q-teatteri.fi, p. 050 536 9566

Tuottaja Paula Kovanen
paula.kovanen@q-teatteri.fi


Recover Laboratory

www.recoverlaboratory.com

Helsinki
hello@recoverlaboratory.com

Toimialue: pääkaupunkiseutu


Ryhmäteatteri

www.ryhmateatteri.fi

Helsinginkatu 25 ja Suomenlinna B47, Helsinki
lippukassa@ryhmateatteri.fi
p. 09 718 622

Toimialue: koko Suomi

Tuottaja Hanna Roisko
hanna@ryhmateatteri.fi, p. 040 682 7711


Sirkus Magenta ry

www.sirkusmagenta.fi

Kaasutehtaankatu 1/4, Cirko-keskus, 4. kerros, 00540 Helsinki

Toimialue: koko Suomi

Tarjoaa soveltavaa sirkusta ja teatteria.

Tirehtööri, toiminnanjohtaja ja sirkusohjaaja Silja Kyytinen
silja.kyytinen@sirkusmagenta.fi, p. 050 556 5330


Suomen kansallisooppera ja -baletti

www.oopperabaletti.fi

Helsinginkatu 58, 00251 Helsinki
09 403 021

Toimialue: paikallinen, kansallinen ja kansainvälinen

Yleisötyön tuottaja (ooppera) Tuula Jukola-Nuorteva
tuula.jukola-nuorteva@opera.fi

Yleisötyön tuottaja (baletti) Sonja Lipponen
sonja.lipponen@opera.fi


Svenska Teatern, yleisötyön osasto/publikarbete

www.svenskateatern.f

Pohjoisesplanadi 2, 00130 Helsinki
info@svenskateatern.fi
p. 09 616 211

Työskentelykielet: ruotsi, suomi ja englanti

Toimialue: koko Suomi

Noona Leppinen
noona.leppinen@svenskateatern.fi


Taiteen Sulattamo ry

www.taiteensulattamo.fi

Malmin raitti 17, Helsinki
info@taiteensulattamo.fi

Toimialue: koko Suomi


Tanssiteatteri Glims & Gloms

www.glimsgloms.fi

Ahertajantie 6, 00210 Espoo
info@glimsgloms.fi

Toimialueet: Espoo, Vantaa ja Helsinki

Melinda Näsänen
melinda@glimsgloms.fi, p. 040 675 2567


Teatteri Hevosenkenkä

www.hevosenkenka.fi

Juhannusmäki 2, 02200 Espoo
hevosenkenka@hevosenkenka.fi

Toimialue: koko Suomi

Sanna Hallen
sanna.hallen@hevosenkenka.fi, p. 09 349 1220


Teatteri-ilmaisun ohjaaja ja erityisryhmien tanssinohjaaja

Karina Lujan Kruskopf

Helsinki
karina.kruskopf@gmail.com, p. 044 207 2128


Teatteri ILMI Ö.

www.teatteri-ilmio.fi

Iso Roobertinkatu 10 B 20, 00120 Helsinki
teatteri@teatteri-ilmio.fi
p. 040 839 1683

Toimialue: koko Suomi


Teatteri Metamorfoosi

www.metamorfoosi.com

Suvilahdenkatu 10 a 408, 00500 Helsinki

Toimialue: koko Suomi

Tuottaja Luc Gerardin
teatteri@metamorfoosi.com


Teatteri Taimine

www.taimine.fi

Kauppamiehentie 3, 02100 Espoo
info@taimine.fi

Toimialue: koko Suomi

Tobina Lerto
info@taimine.fi, p. 040 685 3939


Teatteri Totti

www.teatteritotti.com

Kauppakaarre 1, 00700 Helsinki
info@teatteritotti.fi

Toimialue: koko Suomi

Teatterinjohtaja Marita S. Barber
marita.s.barber@teatteritotti.fi, p. 050 407 2727 (vain tekstiviestit tai videopuhelu)


Teatteri Tuike

www.teatterituike.fi

Viertolantie 2, Helsinki
info@teatterituike.fi

Toimialue: koko Suomi

Pauliina Alanko
pauliina.alanko@teatterituike.fi


Unga Teatern

www.ungateatern.fi

Klobbskogsvägen 9, 02630 Esbo
info@ungateatern.fi

Toimialue: koko Suomi

Järjestämme seminaareja, koulutuksia ja teatteriopetusta kouluissa, päiväkodeissa, oppilaitoksissa ja yliopistoissa.

Yleisötyöntekijä ja teatteripedagogi Harriet Abrahamsson
harriet.abrahamsson@ungateatern.fi, p. 045 103 4844